Maślany croissant z odrobiną owocowej konfitury popity poranną kawą, gorące kasztany przy Placu Pigalle, spacer po Polach Elizejskich… a z czym Państwu kojarzy się Francja?

Dla nas to magiczne miejsce emanujące pięknem, przepełnione miłością do sztuki, zachwycające nietuzinkową architekturą i odnoszące się z wielkim szacunkiem do swojej bogatej historii. To właśnie tej historii zawdzięczamy dzisiejsze wzornictwo, które odnajdą Państwo we francuskich meblach BLACK BEAR HOUSE, którego korzenie oraz cechy charakterystyczne postaramy się Państwu przybliżyć.

Francja przez stulecia inspirowała wzornictwem i niezwykle wysmakowanym wyczuciem stylu, wyznaczając tym samym kanony piękna, z których z chęcią czerpali jej Europejscy sąsiedzi.

Przenieśmy się do roku 1660, uważanego za narodziny stylu Ludwika XIV. Król słońca umiejętnie połączył różne style w sztuce, w jedną bogatą całość zwaną dziś barokiem. Na dworze królewskim zagościły pełne przepychu, misternie zdobione meble, które z wdziękiem i elegancją podkreślały prestiż ówczesnego królestwa. We francuskim wzornictwie pojawiają się liczne złocenia i okucia z brązu. Każdy detal i zdobienie jest dokładnie przemyślane i wypracowywane, a wszystko to podporządkowane jest jednej myśli – ma być bogato i wytwornie… godnie króla. Szczyt swojej świetlności barok osiąga podczas budowy jednego z najsłynniejszych dziś zespołów pałacowo-ogrodowych - Wersalu.

Wraz z pojawieniem się na początku XVIII w nowego władcy pojawiło się nowe, świeże spojrzenie na sztukę. Nieco pompatyczny i przepełniony monumentalizmem styl usunął się w cień, by powitać tym samym lekkie i pełne kameralnego wdzięku rokoko, zwane potocznie stylem Ludwika XV. Król Francji zamienił klasyczne i dość ciężkie konstrukcyjnie meble w subtelne i delikatne przedmioty obdarzone niezwykłym wdziękiem i urokiem, przywodzące na myśl kobiecy charakter. Nastają złote czasy dla meblarskiego rzemiosła, które rozkwita na nowo na czele z takimi twórcami francuskich mebli jak A.Ch. Boulle, czy J.F. Oeben. Francuskie wzornictwo obradza w fantazyjne, lekkie w formie kształty mebli, które mają być nie tylko piękne ale również wygodne w użytkowaniu. Nogi stolików toaletkowych, składanych stołów do gry czy wyściełanych atłasem i jedwabiem siedzisk zmieniają swój kształt na  konsolowy. Pojawiają się przestrzenne ornamenty takie jak: rocaille, kwiaty i liście.

W drugiej połowie XVIII wieku ekstrawagancja stylu rokoko ustępuje miejsca klasycyzmowi i motywom zaczerpniętym z początku wieku oraz z wykopalisk w Pompejach i Herkulanum. Narodził się nowy trend we wzornictwie, zwany stylem Ludwika XVI. W porównaniu z fantazyjnym rokoko odznacza się on przede wszystkim prostotą i czystością form. Wnętrza ubierano w liczne motywy antyczne a ornamenty mebli wzbogacone zostały o meandry i girlandy. Kanelowane nogi stołów, witryn, czy komód zdobią głębokie żłobkowania, medaliony lub ażurowe galeryjki.

Choć czasy XVIII wiecznej Francji dawno przeminęły, ich urok i niepowtarzalny klimat mogą Państwo odkryć na nowo w meblach francuskich BLACK BEAR HOUSE inspirowanych dawnym francuskim wzornictwem. Niech nasze produkty staną się dla Państwa ciekawą przygodą, podróżą w historii a przede wszystkim inspiracją w kreowaniu wyjątkowych, niezwykle eleganckich i pełnych uroku wnętrz.

 

BLACK BEAR HOUSE

Magda i Szymon