Styl francuski

Maślany croissant z odrobiną owocowej konfitury popity poranną kawą, gorące kasztany przy placu Pigalle, spacer po Polach Elizejskich... a z czym Tobie kojarzy się Francja? Dla nas to magiczne miejsce emanujące pięknem, przepełnione miłością do sztuki, zachwycające nietuzinkowa architekturą i odnoszące się z wielkim szacunkiem do swojej bogatej historii. To właśnie tej historii zawdzięczamy dzisiejsze wzornictwo, które odnajdą Państwo we francuskich meblach BLACK BEAR HOUSE, a którego korzenie oraz cechy charakterystyczne postaramy się przybliżyć.

Francja przez stulecia inspirowała wzornictwem i niezwykle wysmakowanym wyczuciem stylu, wyznaczając tym samym kanony piękna, z których z chęcią czerpali jej Europejscy sąsiedzi. Przenieśmy się do roku 1660, uważanego za narodziny stylu Ludwika XIV. Król Słońca umiejętnie połączył różne style w sztuce w jedną, bogatą całość zwaną dziś barokiem. Na dworze królewskim zagościły pełne przepychu, misternie zdobione meble, które z wdziękiem i elegancją podkreślały prestiż ówczesnego królestwa. We francuskim wzornictwie pojawiają się liczne złocenia i okucia z brązu. Każdy detal i zdobienie jest dokładnie przemyślane i wypracowane, a wszystko to podporządkowane jest jednej myśli, ma być bogato i wytwornie... godnie króla. Szczyt swej świetności barok osiąga podczas budowy jednego z najsłynniejszych dziś zespołów pałacowo-ogrodowych - Wersalu.

Obraz2gh

Wraz z pojawieniem się na początku XVIII wieku nowego władcy pojawiło się nowe, świeże spojrzenie na sztukę. Nieco pompatyczny i przepełniony monumentalizmem styl usunął się w cień by powitać tym samym lekkie i pełne kameralnego wdzięku rokoko zwane potocznie stylem Ludwika XV. Król Francji zamienił klasyczne i dość ciężkie konstrukcyjnie meble w subtelne i delikatne przedmioty obdarzone niezwykłym wdziękiem i urokiem, przywodzące na myśl kobiecy charakter. Nastają złote czasy dla meblarskiego rzemiosła, które rozkwit ana nowo na czele z takimi twórcami francuskich mebli jak A.Ch. Boulle czy J. F. Oeben. Francuskie wzornictwo obradza w fantazyjne, lekkie w formie kształty mebli, które mają być nie tylko piękne, ale również wygodne w użytkowaniu. Nogi stolików toaletkowych, składanych stołów do gry czy wyściełanych atłasem i jedwabiem siedzisk zmieniają swój kształt na konsolowy. Pojawiają się przestrzenne ornamenty, takie jak: rocaille, kwiaty i liście.

styl francuski sypialnia

W drugiej połowie XVIII wieku ekstrawagancja stylu rokoko ustępuje miejsca klasycyzmowi i motywom zaczerpniętym z początku wieku oraz z wykopalisk w Pompejach i Herkulanum. Narodził się nowy trend we wzornictwie zwany stylem Ludwika XVI. W porównaniu z fantazyjnym rokoko odznacza się przede wszystkim prostotą i czystością form. Wnętrza ubierano w liczne motywy antyczne, a ornamenty mebli wzbogacone zostały o menadry i girlandy. Kanelowane nogi stołów, witryn czy komód zdobią głębokie żłobkowania, medaliony lub ażurowe galeryjki.

styl francuski salon

Choć czasy XVIII wiecznej Francji dawno przeminęły ich urok i niepowtarzalny klimat mogą Państwo odkryć na nowo w meblach francuskich BLACK BEAR HOUSE inspirowanych dawnym francuskim wzornictwem. Niech nasze produkty staną się dla Ciebie ciekawą przygodą, podróżą w historii, a przede wszystkim inspiracją w kreowaniu wyjątkowych, niezwykle eleganckich i pełnych uroku wnętrz.