ZAPOZNAJ SIĘ Z WŁAŚCIWOŚCIAMI MATERIAŁÓW, Z KTÓRYCH WYKONANE SĄ NASZE PRODUKTY ORAZ SPOSOBEM ICH PIELĘGNACJI 

Naturalne materiały: granit, marmur, skóra czy lite drewno zachwycają swym pięknem, są dla nas cenniejsze i często stanowią o wartości danego przedmiotu. Jak w przypadku każdego szlachetnego materiału jednakże ich piękno paradoksalnie tkwi też w niedoskonałościach, w nierównomiernym usłojeniu, niepowtarzalności, naturalnych pęknięciach drewna, cienkich żyłkach czy nakropieniach na kamieniu. Meble wykonane z naturalnych materiałów przyciągają spojrzenia, budują poczucie estetyki we wnętrzu, ale wymagają też specjalnej, bardziej troskliwej pielęgnacji.

Z myślą o Tobie stworzyliśmy przydatny przewodnik po materiałach z których wykonane są nasze meble. Znajdziesz w nim wszelkie niezbędne informacje dotyczące właściwości surowców, z których wykonane są nasze produkty oraz dowiesz się, jak właściwie dbać o meble i akcesoria z naszego sklepu, aby nie powodować ich uszkodzenia.

 

MEBLE DREWNIANE

Wszystkie oferowane w naszym sklepie meble drewniane z uwagi na naturalne właściwości materiału, z którego zostały wykonane mogą posiadać niewielkie szczeliny lub pęknięcia, będące wynikiem naturalnej „pracy” drewna, które stanowi materiał wrażliwy na wpływ otoczenia, w którym się znajduje. Oferowane w naszym sklepie meble drewniane są wykonywane ręcznie w stylistyce, która ma imitować upływ czasu. Aby osiągnąć ten efekt powierzchnie mebli są niejednorodne i specyficznie wykańczane: ręcznie malowane, patynowane i/lub przecierane w różnych miejscach, celem uwypuklenia „zużycia” mebla. W konsekwencji sposób wykonania mebla, lub jego malowania może zostać uznany za niedoskonały. W tej sytuacji jesteśmy zobowiązani podkreślić, że charakter naszych drewnianych mebli jest taki jak wyżej opisany, a niedoskonałości wykonania są częścią tej konwencji i nie może to być przedmiotem reklamacji. Ponadto wszystkie meble drewniane bez względu na gatunek drewna, z którego zostały wykonane, w celu zapewnienia jak najlepszej ich ochrony przed czynnikami zewnętrznymi powinny być przechowywane w temperaturze około 20°C, w wilgotności powietrza około 60%. Przechowywanie mebli drewnianych w pobliżu źródeł ciepła np. kaloryferów, ogrzewanej podłogi, etc, a także w innych niż podane wyżej temperatura i wilgotność zwłaszcza w dłuższym okresie czasu może powodować dodatkowe pęknięcia na powierzchni mebli, ich uszkodzenie a nawet zniszczenie. Meble drewniane oferowane przez nasz sklep nie są przeznaczone do użytku zewnętrznego.

 

MEBLE MALOWANE, PATYNOWANE, WOSKOWANE, LAKIEROWANE I OLEJOWANE

Malowanie, bejcowanie i patynowanie mebli jest wykonywane ręcznie, dzięki czemu każdy mebel uzyskuje niepowtarzalny charakter, a poszczególne egzemplarze tego samego modelu mogą różnić się nieznacznie odcieniami, mimo doboru tej samej kolorystyki i sposobu wykończenia mebla. Wszelkie widoczne na powierzchni mebla pociągnięcia pędzla, przetarcia, wgłębienia, zmatowienia i niewielkie niedoskonałości są efektem zamierzonym, mającym na celu uzyskanie wrażenia postarzenia mebla. Należy pamiętać o tym, że meble drewniane malowane, patynowane, woskowane, lakierowane lub olejowane w miarę upływu czasu mogę zmieniać odcień wybarwienia, zwłaszcza jeśli narażone są na duże nasłonecznienie. Wynika to z naturalnych właściwości drewna oraz środków barwniczych i ochronnych stosowanych do drewna.

Wszystkie meble malowane, olejowane, wykańczane lakierami oraz konserwowane woskiem pszczelim nie są odporne na oddziaływanie ciepła, wodę oraz środki na bazie octu lub alkoholu). Bezpośrednie oddziaływanie wyżej wymienionych czynników na mebel np. postawienie kubka z gorącym napojem, spryskanie wodą, płynem do czyszczenia powierzchni, może spowodować trudne do usunięcia lub trwałe ślady. Drewniane powierzchnie mebli oferowanych w naszym sklepie należy pielęgnować, konserwować i czyścić za pomocą suchej lub lekko wilgotnej miękkiej ściereczki. Po przetarciu powierzchni mebla wilgotną ściereczką należy niezwłocznie wytrzeć ją suchą ściereczką. Na oczyszczoną powierzchnię mebli woskowanych można rozprowadzić naturalny wosk za pomocą miękkiej wełnianej ściereczki. Meble olejowane w celu zapewnienia ich prawidłowej pielęgnacji należy dwa razy do roku konserwować warstwą oleju do mebli. Nigdy jednak nie należy używać środków zawierających alkohol, ocet czy rozpuszczalniki, nawet jeśli przeznaczone są do konserwacji drewna.

 

KAMIEŃ NATURALNY

Wszelkie kamienne elementy mebli ze względu na fizyczne właściwości materiału, z którego zostały wykonane mogą być wrażliwe na bezpośrednie oddziaływanie różnego rodzaju płynów, zwłaszcza wszelkiego rodzaju kwasów np. sok z cytryny, olejów, octu i alkoholi (również tych zawartych w środkach czyszczących) Kamienne powierzchnie mebli (zazwyczaj blatów) oferowanych w naszym sklepie należy pielęgnować i czyścić tylko i wyłącznie za pomocą suchej lub lekko wilgotnej miękkiej ściereczki. Po przetarciu powierzchni mebla wilgotną ściereczką należy niezwłocznie wytrzeć ją suchą ściereczką. Żaden z oferowanych przez nas mebli wykonanych w całości lub części z kamienia niezależnie od jego rodzaju, nie jest przeznaczony do użytku zewnętrznego. Należy pamiętać, że kamień jest materiałem naturalnym i często niepowtarzalnym. Oznacza to, że w ramach jednego rodzaju, może różnić się nieco kolorystyką, przede wszystkim natomiast występującym na nim wzorem lub jego brakiem, np. blat konsoli wykonany z białego marmuru może mieć jednolitą i jednobarwną kolorystykę w danym odcieniu bieli, podczas gdy kolejny marmurowy blat tego samego modelu konsoli może mieć powierzchnie w nieco innym odcieniu bieli, nakrapianą lub z przechodzącymi przez nią żyłkami. Z uwagi na właściwości materiału jakim jest kamień naturalny niemożliwe jest również odtworzenie dwóch identycznie biegnących wzorów na kamiennej powierzchni.

 

SKÓRY NATURALNE

Oferowane w naszym sklepie meble skórzane należy pielęgnować poprzez bieżące odkurzanie, natychmiastowe usuwanie wszelkich zanieczyszczeń i konserwowanie ich oczyszczonych skórzanych powierzchni za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego środków do tapicerki skórzanej. Skórzane powierzchnie mają zdolność absorbowania wszelkiego rodzaju brudu oraz płynów. Ich wniknięcie w pory skóry prowadzić może do zmiany koloru oraz trudnych do usunięcia lub trwałych plam. Skórzane meble należy czyścić poprzez przetarcie ich powierzchni wilgotną szmatką, a następnie osuszenie jej miękką i chłonna ściereczką. Nigdy nie należy używać preparatów zawierających odplamiacze , rozpuszczalniki, zmywacze. Silne detergenty nie tylko mogą zniszczyć naturalną ochronną warstwę skóry, ale także ją odbarwić. Bezpośredni kontakt skóry z tkaniną, która farbuje np. wełniany koc czy sweter może skutkować powstaniem plam trudnych lub niemożliwych do wywabienia.

Meble skórzane należy przechowywać w suchych pomieszczeniach wewnętrznych o temperaturze pokojowej, wilgotności powietrza od 40% do 60% i częstej cyrkulacji powietrza. Zbyt suche powietrze i wysoka temperatura mogą powodować pękanie skóry wykraczające poza naturalne jej właściwości, natomiast przechowywanie mebli skórzanych w mało wietrzonych miejscach o zbyt dużej wilgotności może skutkować pojawieniem się pleśni.

W miarę użytkowania na skórzanej powierzchni może powstawać większa ilość zagnieceń i pęknięć. Jedną z cech skóry jest jej rozciągliwość. Skórzana powierzchnia podczas nacisku napręża się nie wracając lub wracając w mniejszym stopniu do swojej naturalnej postaci. Należy zatem pamiętać, że niezależnie od częstotliwości użytkowania i zabiegów pielęgnacyjnych skórzane siedzisko po pewnym czasie ulegnie odkształceniu, co jednak stanowić może o jego uroku.  

Wszelkie zagniecenia i pęknięcia na powierzchniach skórzanych oferowanych przez nas mebli wynikają z właściwości materiału i są elementem dekoracyjnym, niejednokrotnie pozwalającym uzyskać efekt vintage lub postarzenia mebla.

 

TKANINY

Tkaniny z których wykonane są nasze meble należy przechowywać w suchym miejscu w temperaturze od +10oC do 30oC.